Fiber

FENOLİK (FIBER & BAKALİT) LEVHA VE ÇUBUKLAR

A – Fenolik Kağıt (Fiber) Levha ve Çubuk

Bu lamine ürün, elektrik endüstrisi alkali cam kağıdı fenolik reçineye daldırıldıktan sonra ısıyla presleme ile oluşturulur. Yüksek mekanik ve dielektrik performansa sahiptir ve elektromekanik, elektrik ekipmanları için yalıtım yapısal bileşenleri olarak uygulanabileceği gibi, nemli ortam koşulları ve trafo yağı altında da kullanılabilir.

B – Fenolik Pamuk Kumaş (Bakalit) Levha ve Çubuk

Fenolik pamuklu bez, ağartılmış pamuk ve fenolik reçine, katkı maddeleri, ısıl kürleme ve yalıtım tabakalarından yapılmıştır. (Diğer Adı: Bakalit Yalıtım Levhası, Bakalit Yalıtım Levhası, Bakalit Çubuk, Fenolik Pamuklu Bez Lamine Levha, Bakalit Pamuk Çubuk).
Bakalit veya bazen Fenolik olarak da adlandırılan, fenolik reçine ile emprenye edilmiş ve sıcak preslenmiş yalıtım kağıdından yapılır.
Bakalit, trafo yağında, yüksek mekanik özellikli yalıtım parçalarının ve parçaların gerekli olduğu makinelerde, motorlarda ve elektrikli cihazlarda kullanıma uygundur.
Bakalit levha, fenolik reçine ile emprenye edilmiş kağıt veya cam bez katmanlarına ısı ve basınç uygulanarak yapılan sert, yoğun bir malzemedir. Bu laminasyon katmanları genellikle selüloz kağıt, pamuklu kumaşlar, sentetik iplik kumaşlar, cam kumaşlar veya dokunmamış kumaşlardır. Katmanlara ısı ve basınç uygulandığında, bir kimyasal reaksiyon (polimerizasyon) katmanları yüksek basınçlı ısıyla sertleşen endüstriyel lamine plastiğe dönüştürür.

  • Yüksek mekanik özellikler
  • Yağ direnci
  • Belirli dielektrik özellikler
  • Sıcaklık dayanımı: 120 ℃
  • Isıtma Direnci: E Sınıfı
  • Çeşitli kimyasal çözücülere ve asit erozyonuna dayanıklı