Pirinç

Pirinç, bakır ve çinkodan meydana gelen alaşımın adıdır. Halk arasında “Sarı” olarak da bilinmektedir.

Pirinç çubuk ve lamalar piyasada genel olarak MS58 olarak; pirinç boru ve profiller MS63 olarak, pirinç levha ve rulolar ise olarak MS70 olarak bulunur. Burç MPÇ talaşlı imalatta en yaygın olarak kullanılan pirinç lama, pirinç çubuk, pirinç profil ve pirinç levhayı stoklarında tutmakta olup, istenilen özel ölçü ve miktarlarda tedariğini sağlamaktadır.

  • Bakırın çinko ile yapmış olduğu alaşımlar “Pirinç” olarak adlandırılır.İçinde az miktarda kurşun vs. katılarak alaşımlandırılabilir.
  • Pirinç oldukça sert ve kolay işlenebilen bir malzemedir. Dövülebilirliği bakır muhtevasına bağlıdır. % 55’ten az bakır içeren beyaz piriçler, kolay işlenemez. Bunlar ancak toz haline getirilerek sert lehim işlemlerinde kullanılma sahası bulurlar.
  • Dövülebilir pirinçler ise genellikle %62’nin üzerinde bakır ihtiva eden ve sıcak işlem gerektiren beta pirinçleridir. Alfa pirinçleri üstün soğuk işlem özelliklerine sahip olup civata, pim ve vida yapımında yaygın olarak kullanılır. Beta pirinçleri ise daha az sünek, fakat daha dayanıklıdır. Bunlar bilhassa musluk vanası, kapı ve pencere kolu ve bazı bağlantı parçalarının imalinde kullanılır.
  • Bakır kırmızı bir metaldir. Çinko katılarak rengi açılır. Pirinçteki çinko muhtevası tahmin edilebilir.
  • Özgül ağırlıkları 8,4-8,7 kg/dm3’tür.