Bronz

Bronz, bakır ve kalaydan meydana gelen alaşımın adıdır. Halk arasında “Kızıl” olarak da bilinmektedir.

İçerdiği kalay oranına göre; bronz çubuk, bronz boru ve bronz lama malzemeler piyasada 5-7, 10, 12, 14 kalay olarak bulunur. Plaka olarak ise fosfor bronz olarak bulunur. Burç MPÇ, ağırlıklı olarak 12 kalay bronz (Halk arasında kalaylı bronz) ve 5-7 kalay bronz (Halk arasında RG5 bronz) malzemeleri, dolu çubuk ve boru olarak stoklarında tutmakta olup, isteğe göre lama olarak da tedarik sağlamaktadır.

  • Bakırın en önemli alaşımlarından biri olan bronz, daha önceden bakır – kalay karışımı olarak bilinse bile günümüz kullanımlarında bakır-nikel, bakır-berilyum ve bakır-çinko alaşımı dışındaki bütün alaşımları dışındaki bütün alaşımları denmektedir.
  • Bakır–çinko karışımı alaşımlar pirinç olarak isimlendirilir ve % 10 çinko ihtiva eden pirinç, aynı zamanda ticari bronz olarak da adlandırılır. Bakırdan daha sert yapıda olması, daha kolay eriyebilmesi ve kalıp için daha uygun dökülmesi nedeniyle bronz kullanım alanı bulmaktadır. Hatta bazı bronzların demirden daha sert olduğunu söyleyebiliriz. Silah namlusu ve makine yataklarının imalinde kullanım alanı bulur.
  • Bronzda ağırlıklı olarak silisyum, alüminyum ve kalay elementleri bulunur. Oranları bu elementlerde artış gösterdiğinde bronz alaşımın sertlik ve direnci de artış gösterir.
  • Az miktarda bulunan elementler ise mangan, demir, kurşun ve fosfor olarak sayılabilir.
  • Fosfor bronzunun ağırlıklı olarak pompaların, vanaların ve burçların yapımında kullanıldığını görebiliriz. Metal para birimi imalatında ağırlıklı olarak bronzun fazlaca kullanıldığını görebiliriz.